Zaliczenia i egzaminy
Większość przedmiotów na WMiI kończy się egzaminem. Student, niezależnie od zaliczenia, zostaje dopuszczony do egzaminu, o ile uczęszcza na ćwiczenia i lektoraty. To oznacza, że nie trzeba mieć zaliczonych ćwiczeń na ocenę co najmniej 3.0, aby podejść do egzaminu. Wystarczy pilnować sobie obecności na zajęciach. Prowadzący na początku semestru ustalają, ile można mieć nieusprawiedliwionych nieobecności. Każda nieobecność ponad dozwoloną liczbę sprawia, że nie możemy przystąpić do egzaminu.
Kolokwia
Kolokwia mogą być różne. Nazywamy nimi kartkówki, które zdarza się nam pisać na ćwiczeniach, a także większe testy pisane raz, dwa razy w trakcie semestru przez wszystkich studentów zapisanych na dany przedmiot. Kolokwia w postaci kartkówek mogą być zapowiedziane lub niezapowiedziane. Kolokwia w postaci testu są ustalane odpowiednio wcześniej i choć nie chcemy nikogo straszyć, zdarza się, że odbywają się w soboty.
Dostępne terminy
Termin zero
Czasem zdarza się, że prowadzący wykład ustala ze studentami termin zerowy egzaminu, czyli taki, który nie niesie za sobą żadnych negatywnych konsekwencji. Jeśli nie zdasz egzaminu w terminie zerowym, nadal masz prawo do pierwszego i drugiego terminu, a Twoja ocena z zerówki nie jest brana pod uwagę przy obliczaniu średniej. Należy pamiętać, że termin zero nie jest terminem regulaminowym i nie należy oczekiwać od prowadzącego, aby taki termin ustalił.
Termin pierwszy
Z bagażem wiedzy zdobywanej stopniowo przez cały semestr (lub nabytej w tempie ekspresowym na tydzień przed sesją) przystępujemy do egzaminu w pierwszym terminie. Egzaminy mogą odbywać się w aulach, mniejszych salach wykładowych lub zwykłych salach zajęciowych - wszystko zależy od liczby studentów zapisanych na przedmiot. Na prośbę prowadzącego studenci zazwyczaj nie siedzą obok siebie, a rozsiadają się co kilka miejsc i co kilka rzędów. Kiedy już usiądziesz na sali, podana zostanie Ci godzina zakończenia egzaminu, po czym dostaniesz egzamin do ręki. Z doświadczenia możemy powiedzieć, że warto zostać dłużej na egzaminie i dokładnie sprawdzić swoje odpowiedzi. Przedwczesne wyjście z sali oczywiście jest dopuszczalne, (możesz wyjść z egzaminu w dowolnym momencie) ale czasem warto posiedzieć kilka dodatkowych minut a nuż, widelec coś się przypomni! ;)
Co jeśli nie powiedzie się zdanie egzaminu w pierwszym terminie?
Termin drugi
Przerwę między sesją, a sesją poprawkową wykorzystujemy na douczenie się i usystematyzowanie materiału, po czym przystępujemy do kolejnej bitwy i tutaj uwaga - kolejnej szansy już nie będzie. Na Uniwersytecie Jagiellońskim istnieją tylko dwa terminy egzaminów. Każdy dodatkowy termin zależy tylko i wyłącznie od dobrej woli prowadzącego. Dobra wola prowadzącego może także przejawić się obniżeniem progów wymaganych do zaliczenia przedmiotu co się zdarza, ale nie należy się na to nastawiać. Warto więc przyłożyć się do egzaminu poprawkowego. W najgorszym wypadku odsyłamy do rozdziału: Niektóre prawa i obowiązki studenta - tam możecie znaleźć zapasowe koła ratunkowe.
Dress code
Dobry zwyczaj uniwersytecki nakazuje przyjść na egzamin w eleganckim stroju. Nie oznacza to, że trzeba od razu zakładać garnitur ;) Po prostu wypada być trochę bardziej eleganckim, niż na co dzień.
Gdy materiał jest zbyt trudny
Student czasem przeżywa moment, kiedy wydaje mu się, że omawiane zagadnienie jest ponad jego siły. Gdy znajomi z roku nie są w stanie wyjaśnić zagadnienia, warto udać się do kół naukowych. Działający tam pasjonaci często są w stanie wyjaśnić kwestię w sposób bardziej przystępny niż na zajęciach.
Innym sposobem jest skorzystanie z konsultacji, do których udzielania zobowiązani są wszyscy pracownicy prowadzący zajęcia. Terminy konsultacji znaleźć można w USOS-ie. Czasem wymagana jest mailowa notyfikacja zamiaru przyjścia. Udać można się do dowolnego pracownika, niekoniecznie tego, który prowadzi sprawiające kłopot zajęcia. Warto jednak wziąć pod uwagę fakt, że pracownik może nie być w stanie odpowiedzieć na specjalistyczne pytanie dotyczące dziedziny, którą się nie zajmuje. By oszczędzić czas obu stron, przed konsultacjami warto przygotować listę pytań, które chce się zadać. Korzystanie z konsultacji jest także dobrym pomysłem dla osób, które chcą dopytać o szczególnie interesujące zagadnienie.