Wydarzenia
Poza zwyczajnym studiowaniem, studentom zdarza się robić inne ciekawe rzeczy. Czasem są to projekty naukowe (wymienione w opisach kół naukowych), a czasem wydarzenia - od najmniejszych, takich jak integracyjne grille, aż po duże międzynarodowe konferencje. Oto co regularnie współorganizujemy:
Konferencje
Studencki Festiwal Informatyczny
Największa studencka konferencja IT w Polsce, organizowana od 2005 roku. Odbywa się zazwyczaj w połowie marca. Organizują ją cztery krakowskie koła naukowe – poza Kołem Studentów Informatyki UJ są to: Koło Naukowe BIT AGH, Koło Naukowe Informatyki UEK i Koło Naukowe Informatyków PK.
Naszymi prelegentami byli m.in. Richard Stallman (twórca ruchu wolnego oprogramowania), Thomas Cormen (współtwórca niezastąpionego ,,Wprowadzenia do algorytmów”), Kevin Warwick („człowiek-cyborg”), Hakon Wium Lie (twórca CSS), Roman Kluska (założyciel OPTIMUSa) czy też Piotr Konieczny (redaktor naczelny Niebezpiecznik.pl). Poza wykładami, odbywają się też warsztaty prowadzone przez praktyków z firm czy kół naukowych.
Więcej informacji: www.sfi.org.pl
Międzynarodowe Warsztaty dla Młodych Matematyków
Jest to trwająca tydzień konferencja, organizowana corocznie we wrześniu przez Koło Matematyków Studentów UJ. Każdego roku Warsztaty skupiają się wokół innej, wybranej dziedziny matematyki. W ciągu ich trwania studenci mogą wygłosić referat bądź przedstawić plakat, oczywiście w temacie danego roku. Zapraszani na nie są wybitni specjaliści, a opieką merytoryczną służą nam pracownicy naszego Wydziału. Co roku wydawana jest broszura zawierająca treści wykładów wygłoszonych w czasie Warsztatów, w kŧórej od kilku lat zamieszczane są również plakaty z sesji posterowej.
Oprócz części naukowej odbywającej się na sali wykładowej, Warsztatom towarzyszą wieczory integracyjne, podczas których można rozerwać się w gronie studentów z innych uczelni zarówno z Polski jak i zza granicy.
Więcej informacji: http://kmsuj.im.uj.edu.pl/warsztaty/
Międzyuczelniana Naukowa Sesja Studencka
Organizowana przez KMS wraz z Kołami z innych krakowskich uczelni pozwala studentom na wygłoszenie referatu z dowolnej dziedziny matematyki. Jest to okazja by spróbować swoich sił w roli wykładowcy przed innymi uczestnikami sesji. W ostatnich latach przewidziany jest także blok wykładów adresowanych do licealistów. Wszyscy referenci otrzymują upominki ;)
Zawody
Ogólnopolskie Zawody Robotyki KrakRobot
KrakRobot to zawody organizowane przez Naukowe Koło Robotyki i Sztucznej Inteligencji UJ. W odróżnieniu od typowych zawodów robotyki, KrakRobot to propozycja skierowana przede wszystkim do informatyków - co roku przygotowywane są nowe zadania o unikalnej strukturze, które wymagają od drużyn dużej dozy główkowania i skłaniają do skupienia się na programistycznej stronie zadania. Oparcie konkursu na zestawach LEGO Mindstorms pozwala szybko tworzyć swoje własne roboty osobom nieobeznanym z elektroniką i mechaniką, jednocześnie dając zawodnikom szansę na uzyskanie dodatkowej przewagi nad przeciwnikami dzięki pomysłowym konstrukcjom.
W zawodach o atrakcyjne nagrody (m.in. tablety multimedialne i zestawy LEGO Mindstorms) rywalizuje zazwyczaj kilkanaście drużyn z całej Polski. Dotychczas, od 2013 roku, odbyły się dwie edycje konkursu, formuła zawodów jest jednak kontynuacją podobnych wydarzeń organizowanych od 2009 roku na UJ (Turniej Robotów Walczących) i UAM w Poznaniu (PozRobot). Ostatnia edycja - KrakRobot 2014 - odbywała się w zabytkowych halach Muzeum Inżynierii Miejskiej na krakowskim Kazimierzu.
Więcej informacji: https://www.facebook.com/Krakrobot
Spotkania, warsztaty
Facebook tech talk, Google tech talk i inne
organizowane głównie przez KSI spotkania z firmami IT w sprawdzonej formule: techniczny wykład prowadzony przez pracownika firmy, trochę marketingu i rekrutacji (często z możliwością złożenia CV na miejscu), a na koniec… pizza party ;) Warto się pojawić, żeby przekonać się o dwóch rzeczach. Po pierwsze - w branży IT to firmy szukają nas, a nie odwrotnie. Po drugie - wielkie marki takie jak Google są na wyciągnięcie ręki dla każdego z Was!
Facebook i Google odwiedzają nas zazwyczaj w październiku.
Co Po Matematyce (CPM)
Organizowany przez Koło Naukowe Matematyki Finansowej cykl spotkań z firmami - głównie z sektora finansowego, ale nie tylko. Ma na celu pokazanie, w jakich branżach zatrudnienie może znaleźć absolwent matematyki. Udział w spotkaniach to okazja, by poznać wymagania stawiane kandydatom i dowiedzieć się, jakie narzędzia matematyczne są szczególnie użyteczne dla kogoś, kto marzy o karierze rekina finansjery. Gościliśmy już UBS, State Street, PwC, Accenture, Noble Securities i wielu innych. Spotkania organizowane są od 2011r.
Dzień Wydziału, Festiwal Nauki, Małopolska Noc Naukowców…
…organizowane kolejno w marcu, maju i we wrześniu. Są to duże cykliczne wydarzenia, mające na celu promowanie naszego Wydziału oraz nauki. Studenci naszego Wydziału organizują warsztaty i pokazy oraz aktywnie pomagają jako wolontariusze. Przykładowo, na Festiwalu Nauki co rok w gronie kół naukowych przejmujemy władzę w namiocie naszego Wydziału na krakowskim Rynku i chwalimy się tym, czym się zajmujemy.
Spotkania Dalek @ NKR
Interesujesz sie tematyką sztucznej inteligencji, machine learningu czy analizy danych, a nie wiesz jak zacząć? DALEK to grupa działająca przy Naukowym Kole Robotyki i Sztucznej Inteligencji. Spotykamy się co tydzień aby pracować wspólnie nad kursami online, tworzyć otwarte oprogramowanie machine learning i pisać publikacje, m.in. stworzyliśmy pakiet GMUM.r http://r.gmum.net, a w sierpniu prezentowaliśmy wyniki wspólnie z grupą GMUM na ECML w Porto, jednej z największych konferencji uczenia maszynowego. Zapraszamy!
Business Breakfast i English Discussion Club
Uważasz, że za luzowanie ilościowe przyjdzie nam kiedyś zapłacić słoną cenę? A może sądzisz, że to jedyny ratunek dla wciąż pogrożonej w marazmie gospodarki? Właśnie takie tematy poruszane są w ramach spotkań dyskusyjnych organizowanych przez Koło Naukowe Matematyki Finansowej. Nie tylko omawiamy zagadnienia, nad którymi głowi się cały świat finansów, ale też szlifujemy swój angielski. Oprócz dyskusji poświęconych wybranemu wcześniej tematowi organizujemy spotkania, na których jeden z członków KNMF omawia aktualności ze świata biznesu, finansów i polityki.