Rejestracje
Studenci naszego wydziału samodzielnie rejestrują się na przedmioty, które chcą zaliczać w danym semestrze. Wyjątkiem od tej reguły jest pierwszy semestr studiów pierwszego stopnia, gdzie studenci automatycznie są zapisywani i przydzielani do grup ćwiczeniowych. Bardzo ważne jest, aby pamiętać, że tuż przed semestrem zimowym należy zadbać o to, żeby zarejestrować się na przedmioty oraz bezpośrednio do grup w przeznaczonych do tego celu terminach.
Prerejestracja
Rejestracja na przedmioty (inaczej prerejestracja) jest bardzo ważna. Dzięki niej pracownicy WMiI wiedzą, ile osób chce uczęszczać na zajęcia z danego przedmiotu i tworzą odpowiednią liczbę grup ćwiczeniowych. W czasie prerejestracji możesz wybrać do 10 przedmiotów. Priorytet nadawany poszczególnym przedmiotom nie jest brany pod uwagę.
Rejestracja do grup
Rejestracja do grup polega na wybraniu sobie konkretnej grupy ćwiczeniowej, do której przypisany jest prowadzący, dzień i godzina odbywania się zajęć. Ważne jest, że podczas rejestracji do grupy ćwiczeniowej automatycznie rejestrowani jesteśmy również na wykład. Należy także pamiętać, że jeśli student nie zarejestruje się na dany przedmiot w czasie prerejestracji, nie będzie mógł w tej turze rejestrować się do grup utworzonych w ramach tego przedmiotu.
Niezwykle ważnym czynnikiem podczas tej części rejestracji jest podział na tury, który przeprowadzany wg rankingu średniej. Oznacza to, że w systemie USOS w zakładce DLA STUDENTÓW -> RANKINGI sekretariat zdefiniuję ranking, w którym będziemy mogli zobaczyć swoją średnią ocen za ubiegły semestr (lub średnią ze studiów w przypadku studentów 1 roku studiów magisterskich). Zgodnie z tym rankingiem studenci zostaną podzieleni na kolejnych 5 tur, w których znajdą się kolejno po 20% studentów licząc od najlepszych (czyli np 1 tura osoby ze średnią 5,0 - 4,5. 2 tura 4,49 - 4,0 etc). Ważne jest, że granice te są ustalane na podstawie rankingu tak, aby w każdej turze dopuszczona do rejestracji została równa liczba studentów. Informacja na temat podziału wyznaczonego w danej rejestracji będzie podana przed zapisami drogą mailową.
Giełda
Jeśli student przegapi rejestrację na przedmiot, będzie musiał poczekać na tak zwaną giełdę, gdzie nie będzie miał już tak swobodnego wyboru jak w pierwszej turze, ponieważ większość miejsc będzie już zajęta. Giełdą nazywana jest trzecia część rejestracji, do której dopuszczeni są wszyscy studenci niezależnie od tego czy wzięli udział w prerejestracji (rejestracji na przedmioty) czy nie, oraz niezależnie od średniej ocen.
Giełda ma za zadanie spełnić dwie podstawowe funkcje:
- Pozwolić na wymianę miejsc między grupami studentom, którzy wyrażą taką chęć. Oznacza to, że daje nam możliwość wybrania innej (preferowanej) grupy ćwiczeniowej. Jeżeli w upatrzonej przez nas grupie znajdzie się osoba, która wyrazi chęć wpisania się do naszej grupy, wówczas system USOS dokonuje automatycznej podmiany.
- Podczas giełdy zazwyczaj (choć nie jest to regułą) otwierane jest kilka nowych miejsc w grupach, co umożliwia dopisanie się na zajęcia osobom, które przegapiły z jakiś powodów pierwsze dwie części rejestracji.
W ostateczności, jeśli student przegapi wszystkie możliwe terminy rejestracji, a będzie chciał uczestniczyć w zajęciach z danego przedmiotu, powinien się zgłosić do sekretariatu dydaktycznego swojego Instytutu lub Katedry.
Terminy rejestracji na przedmioty oraz bezpośrednio do grup pojawiają się w zakładce DLA STUDENTA->REJESTRACJE->kalendarz. Można je także znaleźć w zakładce AKTUALNOŚCI.