Koła naukowe
Koło Matematyków Studentów UJ (KMS)
Koło Matematyków Studentów Uniwersytetu Jagiellońskiego im. prof. Stanisława Zaremby jest najstarszym kołem naukowym na naszym Wydziale. Założone w 1893 roku jest jedną z najdłużej działających organizacji naukowych na Uniwersytecie Jagiellońskim. Obecnie Koło zrzesza studentów zainteresowanych matematyką oraz ma liczne grono sympatyków poza Instytutem Matematyki.
Koło zajmuje się organizacją życia studenckiego poprzez organizację różnych imprez w ciągu całego roku. Do tradycji należą już Quasinaria Jesienne i Wiosenne, które są wyjazdowymi pseudo-seminariami odbywającymi się w okolicach 11 listopada oraz długiego weekendu majowego. W czasie Quasinarium wygłaszane są referaty związane z matematyką, ale większość czasu przeznaczana jest na wędrówki i zabawy. Dłuższe, około tygodniowe wyjazdy odbywają się w przerwie semestralnej podczas Szkoły Zimowej, której tematyką od kilku lat jest Teoria Gier oraz w czasie Szkoły Letniej. Podczas tych wyjazdów również nastawiamy się na wspólną integrację i przyjemny odpoczynek od egzaminów. Kolejną ważną inicjatywą naukową jest Międzyuczelniana Naukowa Sesja Studencka w czasie której studenci mogą wczuć się w rolę wykładowcy i być może pierwszy raz w życiu wygłosić referat do innych uczestników na sali wykładowej.
Największym corocznym projektem Koła są obecnie Międzynarodowe Warsztaty dla Młodych Matematyków. Jest to konferencja odbywająca się we wrześniu, przygotowywana w całości przez nasze Koło. Warsztaty zawsze są tematyczne. Wszystkie wykłady i plakaty odnoszą się do wybranej w danym roku dziedziny matematyki. Zapraszamy na nie wybitnych specjalistów, a pracownicy naszego Wydziału obejmują nad nimi opiekę merytoryczną. Warsztatom towarzyszą liczne imprezy integracyjne w czasie których można poznać studentów z innych uczelni w kraju i za granicą.
W Kole znajduje się obszerna biblioteka zawierająca najbardziej potrzebne studentom książki, a także wiekowe, cenne woluminy. Katalog biblioteczny jest dostępny na naszej stronie internetowej. Zbieramy również stare egzaminy, które mogą pomóc przygotować się do sesji. Studentom młodszych lat chętnie pomagamy z zadaniami i tłumaczymy problemy.
Poza własnymi inicjatywami współtworzymy Konferencję Liczby Komputery Życie, pomagamy przy organizacji Dnia Wydziału, uczestniczymy w krakowskim Festiwalu Nauki na Rynku Głównym oraz Małopolskiej Nocy Naukowców.
W Kole prężnie działa sfera towarzyska. Codziennie spotykamy się w naszym lokalu, który prawie zawsze jest otwarty dla studentów. Organizujemy kostiumowy Bal Andrzejkowy i pomagamy przy Wydziałowym Spotkaniu Opłatkowym, przed którym pieczemy pyszne ciasta. Rozgrywamy też mecze siatkówki i piłki nożnej przeciwko drużynie pracowników Wydziału. Tradycją jest Mikołajkowy Turniej Szachowy oraz Konkurs na Cytat Roku w którym wybieramy najzabawniejsze powiedzonko usłyszane od prowadzących zajęcia. Od pewnego czasu Koło organizuje regularne ćwiczenia jogi, które są otwarte dla wszystkich chętnych (udostępniamy maty, koce i klocki).
Wszystkich chętnych, aby do nad dołączyć zapraszany do naszego pokoju 1008 na I piętrze. Można się z nami również kontaktować przez maila kmsuj7@gmail.com. Więcej informacji o nas można znaleźć na www.kmsuj.im.uj.edu.pl oraz na www.facebook.com/kmsuj.
Koło Studentów Informatyki UJ (KSI)
KSI (ξ) - czternasta litera alfabetu greckiego (który z pewnością poznasz na Wstępie do Teorii Mnogości) na naszej uczelni zyskała szczególne znaczenie. Pod tym symbolem kryje się bowiem Koło Studentów Informatyki UJ - organizacja, którą powinien znać każdy student informatyki (i nie tylko!). Od ponad 40 lat zrzeszamy kreatywne i ciekawe świata osoby, które nie chcą ograniczać się wyłącznie do obowiązkowych zajęć na uczelni. Co więc robimy?
Bierzemy udział w organizacji wydarzeń, takich jak:
-
Studencki Festiwal Informatyczny - największa studencka konferencja IT w Polsce, organizowana od 2005 roku;
-
Konferencja IT Academic Day (Microsoft), Facebook tech talk, Google tech talk - spotkania z pracownikami największych firm IT na świecie, połączone z pizza party ;).
-
Dzień Wydziału, Festiwal Nauki, Małopolska Noc Naukowców - gdzie prowadzimy popularnonaukowe warsztaty i pokazy skierowane głównie do uczniów.
Rozwijamy pomysły i projekty naukowe w ramach Centrum Projektowego:
-
w ramach naszej serwerowni umożliwiamy postawienie własnego serwera (fizycznego lub wirtualnego), otrzymanie zewnętrznego IP z puli Koła i odblokowanych przez adminów wydziałowych potrzebnych portów; jesteśmy też otwarci na projekty usług które możemy wdrożyć w serwerowni - ostatnio zaczęliśmy budowę klastra ze starych komputerów wydziałowych
-
stworzyliśmy własny system dostępu do siedziby Koła z użyciem zamka elektronicznego, wymagający od członka tylko legitymacji studenckiej;
-
udostępniamy stanowiska do pracy i programowania, a wkrótce będziemy mieli również klaster obliczeniowy;
-
udostępniamy warsztat, gdzie możesz spokojnie przylutować, spiłować, skręcić, rozkręcić, zdiagnozować, czy też w jeszcze bardziej kreatywny sposób wykorzystać wszystkie dostępne u nas części i narzędzia;
-
jesteśmy otwarci na nowe pomysły - zawsze znajdziesz u nas osoby i narzędzia, dzięki którym możliwa będzie zamiana planów na realny efekt!
Dbamy o dobrą atmosferę, nawiązujemy owocne znajomości i odpoczywamy:
-
w naszej siedzibie posiadamy wygodne kanapy i planszówki - niezastąpione w odreagowywaniu stresu przed egzaminem czy też codziennym relaksie w przerwach między zajęciami;
-
pomagamy zrozumieć (i zdać!) przedmioty matematyczne i informatyczne - w Kole zawsze znajdziesz kogoś kto przeżył już dyskretną czy analizę i chętnie pomoże Ci w pokonaniu wszelkich trudności;
-
dbamy o to by nie umrzeć z głodu - w końcu nie samym programowaniem żyje człowiek (choć dla niektórych może to być zaskoczeniem :) ) - w naszej siedzibie skorzystać możesz z mikrofalówki, lodówki, czajnika czy tostera i w doborowym towarzystwie zaspokoić jednocześnie głód fizyczny i głód wiedzy.
Jednak nasze Koło to przede wszystkim Wy. Ci, którzy w przerwie między jednym wykładem a drugim przyjdą do naszej siedziby w sali 1173, zrobią sobie kawę lub tosta i usiądą na jednej z kanap. Ci, którzy godzinami dyskutują na temat wyższości C++ nad Javą (lub odwrotnie), rozwiązują skomplikowane zagadki programistyczne lub męczą się nad kolejnym zestawem zadań z algebry. Ci, którzy po prostu przyjdą do nas spotkać się ze swoimi znajomymi i pograć w planszówki.
Chcesz dowiedzieć się o nas czegoś więcej? Zajrzyj na nasz fanpage (fb.com/ksi.uj), stronę WWW (www.ksi.ii.uj.edu.pl) lub po prostu zajrzyj do sali nr 1173 na pierwszym piętrze! Pamiętaj: nie musisz być od razu członkiem Koła, aby przyjść i po prostu posiedzieć! Zapraszamy!
Koło Naukowe Matematyki Finansowej UJ (KNMF)
Koło Naukowe Matematyki Finansowej Uniwersytetu Jagiellońskiego to przede wszystkim grupa dobrych znajomych o podobnych zainteresowaniach, gdzie często rodzą się cenne inicjatywy. To również miejsce wielu ważnych spotkań studentów z pracownikami naukowymi, pracodawcami, starszymi kolegami, w końcu z matematyką i dziedzinami pomocniczymi. Koło to także możliwość poznania przyszłych finansistów, ekonomistów oraz matematyków szczególnie nastawionych na wykorzystanie nauki w życiu codziennym. Wspólnie patrzymy w przyszłość i staramy się dostosowywać ją do naszych oczekiwań, bo choć cieszymy się z niespodzianek, to straaasznie nie lubimy, jak coś nas zaskakuje.
Naszymi sztandarowymi projektami są „Co po matematyce?” - cykl spotkań z pracodawcami oraz „Akademia Przyszłego Finansisty” czyli seminaria wyjazdowe, gdzie staramy się połączyć dobrą zabawę z warsztatami przygotowywanymi przez naszych kolegów i zaproszonych gości. Oprócz tego dla członków Koła organizujemy wiele przydatnych szkoleń z zakresu finansów, a także narzędzi informatycznych niezbędnych w późniejszej pracy. Dzięki takiemu podejściu nie mamy problemów z dostaniem się na wakacyjne staże, czy ze zdobyciem pracy po studiach.
W naszym Kole funkcjonują również małe grupy naukowe nastawione na zdobywanie konkretnej wiedzy od podstaw. Niektórzy zajmują się giełdą, inni ryzykiem, a zdarzają się i tacy, których pasjonują gry hazardowe. Dzięki współpracy z organizacjami naukowymi zapewniamy też naszym członkom możliwość pomocy w pracach badawczych.
Koło to także skarbnica wiedzy. Tu dowiecie się jakie przedmioty wybrać, gdzie warto iść na staż lub jak przygotować się do egzaminu. Nasi starsi członkowie zawsze służą swoim doświadczeniem. Absolwenci często podsyłają nam także atrakcyjne oferty pracy.
Lubimy ze sobą spędzać czas. Często organizujemy wyjścia na laserowy paintball, imprezy kołowe, a podczas naszych wyjazdów uwielbiamy górskie wędrówki. Nawet tańczyć Was nauczymy – a są takie tańce, których nigdzie indziej nikt tak nie tańczy jak u nas!
Jeśli chcielibyście dowiedzieć się więcej na temat naszego Koła, sprawdźcie naszego facebooka: facebook.com/knmf.uj, stronę: www.knmf.im.uj.edu.pl lub wpadnijcie do nas do Koła (pokój 0136). Często spotykamy się tam podczas przerw, żeby razem wypić kawę, przedyskutować problemy lub pograć w gry planszowe. Nie bądźcie zaskoczeni jeśli spotkacie nas tam o 7:30, jest to idealna pora na przedyskutowanie bieżących wydarzeń z rynków finansowych.
Jeśli chcielibyście do nas dołączyć, koniecznie napiszcie na knmfuj@gmail.com i umówcie się z nami na spotkanie! Nie czekajcie zbyt długo - najbardziej cieszymy się z najmłodszych studentów!
Naukowe Koło Robotyki i Sztucznej Inteligencji UJ (NKR)
Koło powstało zaledwie kilka lat temu i prężnie się rozwija. Zajmujemy się zdobywaniem wiedzy z interesujących nas dziedzin – robotyki, sztucznej Inteligencji, Machine Learningu, Big Data, oraz projektami naukowymi. Koło Robotyki to także miejsce, gdzie można zawiązać wartościowe przyjaźnie.
Kto może dołączyć do Koła?
Każdy student może do nas dołączyć - Ty również! Nie jest dla nas istotne na którym roku i jakim kierunku jesteś, my ze swojej strony oferujemy Ci możliwość czynnego udziału w ciekawych projektach, które mogą być połączone z Twoimi projektami zaliczeniowymi, pracą licencjacką lub magisterską. W szczególności zapraszamy osoby zainteresowane:
- sztuczną inteligencją
- robotyką
- machine learningiem
- big data
- elektroniką
Jakie projekty Naukowe rozwijają się w Kole?
- Machine Learning Study Group (MLSG): grupa zajmująca się Machine Learningiem na poziomie średnio zaawanoswanym. Spotykamy się regularnie w celu wspólnego rozwiązywania zadań, czy omawiania zagadnień zawartych w opracowaniach naukowych.
- Databusters: grupa ta zajmuje się poznawaniem od podstaw zagadnień związanych z big data - zarówno algorytmiki, jak i technologii jej towarzyszących.
- Quadrocopter: projekt ten skupia się na konstruowaniu quadrocoptera korzystającego z kamery 3D, którego możemy wykorzystać m.in. do filmowania UJ. Obecnie na wyposażeniu Koła znajdują się dwa w pełni funkcjonalne Quadrocoptery sterowane przez układ Arduino Due, aczkolwiek pracujemy nad ich ulepszaniem, oraz budową kolejnych.
- Lego: pierwszy kontakt z robotyką? Super! W ramach projektu Lego członkowie Koła w prosty sposób mogą budować bardzo efektowne roboty z klocków lego i programować je w języku Java. Część z nich bierze później udział w ogólnopolskich zawodach robotycznych Krakrobot.
- Turtlebot: w ramach tego projektu implementujemy popularne algorytmy z użyciem platformy robotycznej TurtleBot.
- LIDAR: grupa ta skupia się na mapowaniu otoczenia oraz autonomicznej nawigacji w nim w oparciu o robota korzystającego z technologii lidar.
Czy wy w tym Kole tylko się uczycie?
Nie, jasne, że nie! Nasza aktywność naukowa jest dosyć intensywna i pochłania większość naszego czasu, ale to nie znaczy, że nie mamy życia. W Kole istnieje kącik z wygodną kanapą i ekspresem do kawy - na kanapie często omawiamy szczegóły prowadzonych przez nas projektów, ale też się relaksujemy. Samo Koło to paczka przyjaciół, którzy chcą wspólnie robić fajne rzeczy. Jeśli szukasz miejsca, które Ci to umożliwi, nasze Koło na pewno będzie dobrym wyborem!
Co nasze Koło może Ci zaoferować?
-
swobodny dostęp do sprzętu, takiego jak: - roboty Lego Mindstorms NXT i EV3 - Quadrokoptery (autorskiej konstrukcji) - mikrokontrolery Arduino - kamery Kinect - TurtleBot - mobilna platforma robotyczna - roboty Khepera - małe, zwinne roboty działające pod Linuksem - robot z Lidarem - Płytki AVR do programowania w języku C - podzespoły elektroniczne, które wspaniale nadają się zarówno do pracy z Arduino, jak i do zajmowania się samą elektroniką
- możliwość udziału w warsztatach, które są świetnym dopełnieniem toku studiów (uczymy rzeczy, których nie ma w programie studiów!), jak i okazją na poznanie czegoś nowego
- możliwość spotkania osób o podobnych zainteresowaniach, z którymi można wspólnie brać udział w projektach, oraz które z chęcią doradzą Ci na które przedmioty warto się zapisać, na co trzeba zwrócić szczególną uwagę i do którego prowadzącego warto się zapisać, by jak najwięcej wynieść z przedmiotu.
- luźną, naukową atmosferę oraz możliwość rozwoju swoich zainteresowań
- możliwość zdobycia doświadczenia w pracy zespołowej
- dostęp do przestrzeni do nauki, jak i relaksu
Więcej informacji o naszym Kole znajdziesz:
- w naszej siedzibie: sale 1162, 1164
- na naszej stronie internetowej: http://nkrsi.pl/
- na naszym profilu na Facebooku: https://www.facebook.com/nkruj
WRSS
Wydziałowa Rada Samorządu Studentów (WRSS) to potocznie zwana Wydziałówka - przedstawiciele studentów w Radzie Wydziału, Radach Instytutu, itp. Oprócz reprezentowania studentów wobec władz Wydziału, przedstawiciele samorządu zajmują się również m.in. stypendiami czy szeroko rozumianą integracją. Więcej o WRSS naszego Wydziału możecie znaleźć na jego fanpage’u.