Informator Studenta Wydziału Matematyki i Informatyki UJ

Zajęcia

Większość przedmiotów na naszym wydziale składa się z wykładu oraz ćwiczeń, które trwają jeden lub kilka semestrów i kończą się egzaminem. Jeśli przedmiot dzieli się na kilka semestrów, w każdym z nich musimy zaliczyć ćwiczenia, a ocena którą uzyskamy, ma istotny wpływ na ostateczną ocenę uzyskaną z całego przedmiotu. Ostateczna ocena, którą uzyskujemy z danego przedmiotu jest zazwyczaj obliczana na podstawie wyników z zajęć oraz samego egzaminu. Warto pojawić się na pierwszych wykładach, ponieważ to na nich ustalane są przez wykładowcę szczegółowe zasady zaliczenia przedmiotu. Na każdą godzinę zajęć przypada tak zwany kwadrans studencki. Dla przykładu wykłady (na które zazwyczaj są przypisane 2 godziny) trwają tak naprawdę 1,5h, a godzina jego rozpoczęcia oraz zakończenia ustalana jest z prowadzącym na pierwszych zajęciach.

Przedmioty obowiązkowe, fakultatywne oraz specjalistyczne

Przedmioty obowiązkowe (zwane także obligatoryjnymi) to takie, które student musi zaliczyć w trakcie toku swoich studiów bez względu na wybraną specjalność. Należą do nich także na przykład wychowanie fizyczne, czy kurs BHP.

Przedmioty fakultatywne są to dowolne kursy oferowane dla studentów, ale nie będące przedmiotami obowiązkowymi. Student może dobrać przedmioty dodatkowe, nieobjęte programem studiów lub przeznaczone dla studentów wyższych lat. Należy natomiast pamiętać, iż każdy zadeklarowany przez nas przedmiot musi zostać zaliczony.

Przedmioty specjalistyczne mają związek z wybraną przez studenta specjalnością. Każda ze specjalności posiada swoją pulę przedmiotów, z których student ma obowiązek wybrać określoną ilość tych, które będzie realizował.

Wychowanie fizyczne

WF jest przedmiotem obowiązkowych na pierwszym roku studiów na kierunkach oferowanych przez nasz wydział. Obecność na nim jest skrupulatnie sprawdzana, dlatego należy pamiętać, że każdą nieobecność na zajęciach będziecie musieli usprawiedliwić okazaniem zwolnienia lekarskiego lub odrobić w innej grupie ćwiczeniowej. Jeśli będziecie mieli jakieś zajęcia do odrobienia, to polecamy nie robić tego pod koniec semestru. Prowadzący bardzo często odmawiają wtedy przyjęcia dodatkowych studentów do swojej grupy. Najlepiej jest załatwiać takie sprawy od razu pamiętajcie, że koniec semestru oznacza także zbliżającą się sesję egzaminacyjną i wtedy możecie nawet nie znaleźć czasu na odrobienie zajęć z wychowania fizycznego.

Rejestracja na zajęcia WF jest rejestracją „żetonową”. Każdy student I roku studiów stacjonarnych I stopnia przed rozpoczęciem rejestracji otrzyma automatycznie 30 “żetonów” typu WF­15/16 (rodzaj jednostek systemowych odpowiadających 30 h zajęć), koniecznych do zapisania się do jednej z grup zajęciowych w Studium WFiS w semestrze zimowym 2015/2016. Studenci mogą uczęszczać na jedną z kilku form zajęć oferowanych przez Studium Wychowania Fizycznego i Sportu UJ. Są to między innymi:

Studenci mogą także zostać zwolnieni z zajęć wychowania fizycznego na przykład, gdy należą do Zespołu Pieśni i Tańca “Słowianki”, innego studenckiego zespołu tanecznego, bądź klubu sportowego pod warunkiem uzyskania zgody kierownictwa SWFiS UJ. Niestety, nie wszystkie sekcje sportowe dają zwolnienie z wf. Co ważne, do sekcji sportowych można należeć przez cały czas trwania studiów - nie tylko na 1. roku.

Na stronie internetowej Studium znajduje się także druk zaświadczenia lekarskiego, przydatny gdy nie możecie uczęszczać na przedmiot w danym semestrze lub w całym roku akademickim z powodów zdrowotnych. W takiej sytuacji należy jednak pamiętać, że Studium powołuje tak zwaną komisję lekarską, która ma obowiązek sprawdzenia waszej dokumentacji zdrowotnej i zweryfikowania waszego stanu zdrowia.

Więcej informacji na temat zajęć, zwolnień czy harmonogramów znajdziecie na stronie www.swfis.uj.edu.pl.

Lektoraty językowe

Kolejnym przedmiotem obowiązkowym jest język obcy. Odrębną jednostką zajmującą się kształceniem językowym jest Jagiellońskie Centrum Językowe, którego pracownicy prowadzą zajęcia lektoratowe także na naszym wydziale. Zaliczenie egzaminu z języka obcego jest warunkiem koniecznym ukończenia studiów i można to osiągnąć wybierając jedną z trzech dostępnych możliwości:

Jeżeli na studiach licencjackich uczęszczałeś na lektorat kończący się egzaminem na poziomie B2+ lub wyższym, istnieje możliwość przepisania oceny z tego kursu na studiach magisterskich.

Rejestracja na zajęcia lektoratowe także jest rejestracją “żetonową”. Ważne jest to, że jeśli student zaliczył lektorat na podstawie certyfikatu lub w inny sposób może wykorzystać wolne żetony na kontynuację nauki języka na wyższym poziomie lub na naukę innego języka na dowolnym poziomie zgodnie z ofertą JCJ. Większość studentów WMiI zapisuje się na język angielski, ponieważ lektoraty z tego języka odbywają się na naszym wydziale. Wybór innego język obcego może wiązać się z konsekwencją dojeżdżania na drugi koniec miasta, aby pojawić się na zajęciach. Więcej informacji na temat zajęć lektoratowych, form egzaminu oraz harmonogramów znajdziesz na stronie http://www.jcj.uj.edu.pl/.